خارجی

ویروس کرونا: اطلاعات غلط درباره ویروس به سرعت پخش می‌شود

ویروس کرونا که برای نخستین بار در اوایل ماه دسامبر ۲۰۱۹ در ووهان مرکز استان هوبی گزارش و باعث محدودیت تردد در این شهر وسیع شد، طبق آخرین آمار تا روز 14 بهمن جان بیش از ۳۶۰ نفر را گرفته است. اطلاعات نادرست پیرامون این ویروس به گونه ای در شبکه های مجازی گسترش یافته که باعث تشویش و نگرانی عمده ای در کاربران شده است.

تعداد موارد تایید شده ابتلا به این ویروس به بیش از ۱۷ هزار نفر رسیده است و جاهایی مثل هنگ کنگ سفر به چین را به منظور جلوگیری از پخش بیشتر آن ممنوع کرده‌اند.

اما این ویروس تنها چیزی نیست که در چین و فرای مرزهای این کشور شیوع پیدا کرده است، اطلاعات غلط هم در حال پخش شدن است.

تئوری‌های توطئه متعددی از زمان شیوع این ویروس ساخته شده است و ویدیوهایی هم از سوپ خفاش دست به دست می‌شود.

گمانه‌زنی‌ها درباره منشاء ویروس کرونا از همان ابتدای امر در فضای مجازی آغاز شد. همزمان با شیوع این ویروس کشنده در شهر ووهان، اوضاع با انتشار ویدیوهای متعددی که ادعا می‌شد چینی‌ها را در حین خوردن سوپ خفاش نشان می‌دهند بدتر شد.

کاربران شیوع کرونا را با عادات غذایی چینی ها مرتبط می دانند

آنگونه که در برخی رسانه ها آمده است، یکی از این ویدیوها زن چینی خندانی را نشان می‌دهد که خفاش پخته‌ای را در دست دارد و می‌گوید که مزه‌اش “عین گوشت مرغ” است. انتشار این ویدیو موجی از عصبانیت را در فضای مجازی به همراه داشت و بعضی از کاربران شیوع این ویروس را با عادات غذایی چینی‌ها مرتبط دانستند.

اما این ویدیو نه در ووهان ضبط شده بود و نه حتی در چین. تصاویری که در این ویدیو دیده می‌شود متعلق به سال ۲۰۱۶ است و فردی که در آن دیده می‌شود ونگ منگیون، مجری معروف برنامه‌های مسافرتی، است که به جزایر پالائو در غرب اقیانوس آرام سفر کرده بود.

ظهور مجدد این ویدیو در شبکه‌های اجتماعی همزمان بود با شناسایی موارد جدید ابتلا به این ویروس در استان ووهان در اواخر سال گذشته.

در پی واکنش منفی فضای مجازی، خانم منگیون عذرخواهی کرد و گفت “قصدش صرفا نشان دادن سبک زندگی مردم محلی” به بینندگان بوده و خبر نداشته است که خفاش می‌تواند ناقل این ویروس باشد. ویدیوی او حالا از دسترس خارج شده است.

گمان می‌رود که این ویروس جدید از راه فروش غیرقانونی حیوانات وحشی در یکی از بازارهای حیوانات وحشی ووهان به انسان منتقل شده باشد. با اینکه تحقیقات اخیر در چین نشان می‌دهد که خفاش می‌تواند منشاء احتمالی این ویروس باشد، مصرف سوپ خفاش چندان در این کشور متداول نیست و تحقیقات درباره منشاء دقیق این ویروس ادامه دارد.

روز دوشنبه چهاردهم بهمن ماه (سوم فوریه)، انتشار تحقیقات یک ویروس شناس چینی در نشریه علمی نیچر، ادعاها درباره آنفولانزا و سینه پهلوی ناشی از ویروس کرونا و ارتباط آن با خفاش‌های فروش رفته در یکی از بازارهای محلی شهر ووهان را دوباره قوت بخشید.

شیوع “برنامه‌ریزی‌شده” ویروس کرونا

همزمان با تایید نخسین مورد ابتلا به این ویروس در ایالات متحده، چندین سند ثبت اختراع در توییتر و فیسبوک منتشر شد که در نگاه اول به نظر می‌رسد نشان می‌دهند که کارشناسان از سال‌ها پیش با این ویروس آشنا بوده‌اند.

یکی از نخستین کاربرانی که این اتهامات را مطرح کرد جوردن ساتر، سازنده مشهور تئوری‌های توطئه و کاربر یوتیوب بود. او در یک رشته توییت طولانی که حالا چندین هزار بار ریتوییت شده است، متنی منتشر کرد که به سند ثبت اختراعی منتهی می‌شود که در سال ۲۰۱۵ توسط موسسه پربرایت در انگلستان درخواست شده بود.

موضوع این سند درمان و جلوگیری از انتقال بیماری‌های تنفسی از راه ساختن واکسنی با استفاده از نسخه ضعیف‌شده ویروس کرونا است. این متن به شکل گسترده‌ای در گروه‌های فیسبوکی نیز منتشر شده است، هرچند که غالباً به گروه‌هایی که برای ضدیت با واکسیناسیون و انتشار تئوری‌های توطئه تشکیل شده‌اند محدود مانده است.

شیوع ویروس کرونا با هدف جذب بودجه برای تولید یک واکسن بوده است

این واقعیت که بنیاد بیل و ملیندا گیتس از یک طرف حامی مالی موسسه پربرایت است و از طرف دیگر به ساخت واکسنی برای این ویروس کمک مالی کرده است در نگاه جوردن ساتر به این معنی است که شیوع فعلی این ویروس بر اساس یک طرح قبلی صورت گرفته است و هدفش جذب بودجه برای تولید یک واکسن است.

جوردن ساتر در یکی از توییت‌هایش نوشته است “بنیاد گیتس در طول این سال‌ها چقدر پول صرف برنامه‌های واکسیناسیون کرده است؟ آیا شیوع این بیماری بر اساس یک نقشه بوده است؟ آیا دارند از رسانه‌ها استفاده می‌کنند تا مردم را از آن بترسانند؟”

اما سند ثبت اختراع موسسه پربرایت ربطی به این ویروس جدید ندارد. موضوع این سند، ویروس دیگری به نام آی‌بی‌وی است که به خانواده ویروس‌ کرونا تعلق دارد و ماکیان را مبتلا می‌کند.

در عین حال، ترزا موهان، سخنگوی پربرایت، به وبسایت بازفید گفته است که بودجه اختصاصی این موسسه به پروژه آی‌بی‌وی از محل کمک‌های بنیاد گیتس تامین نشده است.

توطئه “سلاح بیولوژیک” در مورد ویروس کرونا

یکی دیگر از ادعاهای بی‌پایه‌ای که در فضای مجازی پخش شده است می‌گوید که این ویروس بخشی از “برنامه جنگ بیولوژیکی مخفی” چین است و احتمالا از موسسه ویروس‌شناسی ووهان بیرون آماده است.

خیلی از منابع مروج این تئوری به دو مقاله پرخواننده‌ای ارجاع می‌دهند که در واشنگتن تایمز منتشر شده‌اند و در آن‌ها از یک افسر اطلاعاتی سابق رژیم صهیونیستی نقل قول شده است.

اما در این مقاله‌ها هیچ مدرکی که این ادعا را اثبات کند دیده نمی‌شود و از قول این افسر اسرائیلی نیز نقل شده است “تا به حال هیچ سند و نشانه‌ای” مبنی بر نشت این ویروس دیده نشده است.

تا به حال صدها کاربر شبکه‌های اجتماعی این مقاله‌ها را همخوان کرده‌اند و احتمالا میلیون‌ها نفر هم از این طریق با این دو مقاله برخورد کرده‌اند.

فارغ از هر دلیلی که منشأ اصلی ویروس کرونا باشد، عملکرد رسانه ای به ویژه شبکه های اجتماعی که می توانند بستر مناسبی برای اطلاع رسانی صحیح باشند، می توانند با روشن ساختن زوایای مختلف این ویروس، باعث کاهش تشویش و نگرانی در بین کاربران باشند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن