تغذیه سالم

پوکی استخوان و راههای پیشگیری از ابتلا به آن در سنین بالا

سلامت نامه – پوکی استخوان یا استئوپروز طبق تعریف انجمن ملی بهداشت یک اختلال اسکلتی است که بیشتر در دوران کهنسالی بروز می‌کند و ویژگی بارز آن کاهش استحکام استخوان بوده و فرد را در معرض خطر شکستگی قرار می‌دهد.

علل این بیماری متفاوت است. در دوران یائسگی زنان به این دلیل که در این دوران میزان استروژن آنها کم می شود، بیشتر در معرض این بیماری قرار می گرند. همچنین کمبود مواد معدنی مانند کلسیم، پروتئین و ویتامین D و استعمال دخانیات مانند سیگار نیز از دیگر عوامل پوکی استخوان است.

در شرایط کمبود مواد معدنی در رژیم غذایی، بدن این کمبود را از بافت‌های استخوانی می‌گیرد و این کار در طول زمان باعث فقر استخوان‌ها از لحاظ مواد معدنی می گردد که پیامد آن ابتلا به این بیماری است. همچنین با بالا رفتن سن تخریب بافت استخوانی بیش از ساخت آن می‌شود و با گذشت زمان و در دوران کهنسالی این عارضه بروز می‌کند.

برخی از بیماری‌ها مثل پرکاری تیروئید، کم‌کاری غدد جنسی، آرتریت روماتوئید، بیماری کوشینگ و دیابت و مصرف برخی داروها مثل کورتن و لووتیروکسین، فورزماید، هپارین، فنیتوئین نیز در طول زمان باعث پوکی استخوان می‌گردند.

عوامل دیگری نیز مثل کم‌تحرکی یا کمبود وزن بیش از ۱۰٪ نسبت به وزن دوران جوانی یا BMI (شاخص توده بدنی) کمتر از ۱۹، عوامل وراثتی و اعتیاد به الکل نیز باعث پوکی استخوان هستند.

برخی عوامل پیشگیری کننده از ابتلا به پوکی استخوان

اگرچه پیشتر نیز باور بر این بود که مصرف بیش از اندازه کافئین از فاکتورهای خطر ابتلای به پوکی استخوان است اما برخی تحقیقات نشان می‌دهند ارتباط زیادی بین استئوپروزی و مصرف کافئین وجود ندارد.

آمارها نشان می دهند که در در ایران حدود ۵/۴ درصد مردان و هشت درصد زنان به پوکی استخوان و بیش از ۳۵درصد آن‌ها به درجات خفیف تری از کاهش تراکم استخوان مبتلا هستند.

پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان بسیار اهمیت دارد و درمان پوکی استخوان بهتر از  درمان شکستگی است. بهترین زمان پیشگیری از ابتلا به این عارضه هنگامی است که تراکم استخوان شکل می‌گیرد. در دوران بلوغ میزان جذب کلسیم و تراکم استخوان به بالاترین میزان خود می‌رسد.

علاوه بر این، تغذیه مناسب در دوران بلوغ بسیار اهمیت دارد، بنابراین نوجوانان در سن بلوغ باید روزانه حدود هزار تا هزار و ۵۰۰ میلی گرم کلسیم دریافت کنند که این میزان باید از طریق لبنیات و سایر مواد غذایی سرشار از کلسیم تامین شود. ورزش و فعالیت فیزیکی منظم نیز در افزایش تراکم استخوان تاثیر چشمگیری دارد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن