جامعه و سلامت

پیام رسانها، چت آنلاین و ایمیل پیشکش؛ لطفاً تلفن را پاسخ دهید – داود مهرابی*

پیام رسانها، چت آنلاین ، ایمیل، و تلفن که می توانند در تسهیل ارتباطات و کاهش رفت و آمدهای غیرضرور نقشی مهمی ایفا کنند، گویا در فرایند انجام امور اداری کشور ما نقشی ندارند و برای هر کاری باید راهی خیابان شد و دل را به آلودگی هوا، ترافیک پرحجم خیابان ها، و به تازگی هم که ویروس کرونا سپرد.

با اینکه گفته می شود در عصر اطلاعات و ارتباطات زندگی می کنیم، اما به نظر می رسد این عصر تنها مختص کشورهایی است که تفاوت زمانی زیادی با ما دارند و به همین دلیل ظاهراً عصر اطلاعات و ارتباطات در برخی از ادارات و سازمانهای کشورمان به شب ساکت اطلاعات و ارتباطات تغییر یافته و به همین دلیل در هیچ سازمان و اداره ای هیچکس حتی پاسخگوی تلفن هم نیست یا تعداد بسیاری معدودی پاسخگوی تلفن هستند.

اگر در چند روز اخیر کارتان به برخی مراکز افتاده باشد، متوجه می شوید که برخی (اگر نه بسیاری) از امور را با همین ابزارهای ارتباطی ساده می توان حل و فصل و نمود و از رفت و آمدهای غیرضروری و حضور غیرلازم در برخی اماکن پرخطر (از نظر ابتلا به ویروس کرونا) پرهیز کرد.

برخی سازمان ها به اهمیت تعاملات جدید پی نبرده اند

اما به نظر می رسد که ما برای درس آموزی از هر چیز باید تلفات سنگینی بدهیم تا آنوقت به فکر راه حلی باشیم تا مشکلی را که با یک تعقل و تفکر ساده می شد حل کرد، با هزینه گزافی حل کنیم. جایی که یک رفت و آمد را تنها با پاسخ به یک تلفن می توان رفع نمود، اراده ای برای پاسخگویی وجود ندارد و چه بسا که بسیاری نیز آن را به نوعی مزاحم می دانند.

پاسخگویی به تلفن، ایمیل، چت آنلاین و حتی پیام رسانها اکنون که با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کنیم و نهادهای مختلف به منظور کاهش تعامل فیزیکی مردم تعطیل شده اند، اهمیت خود را به خوبی نشان می دهند.

با وجود این هنوز بسیاری از سازمان ها و مراکز مختلف به اهمیت کاهش تعاملات پی نبرده اند واز پاسخگویی به این قبیل ابزارهای تعاملی خودداری می کنند و یا به آن توجهی ندارند. برای اثبات این مدعا کافیست که به یکی از مراکزی که نیاز به مراجعه به آن دارید تماس بگیرد و منتظر پاسخگویی باشید.

بهره گیری از فناوریهای نوین برای بهبود سلامت انسان نه تنها در مواقع بحرانی همچون شرایط فعلی که یک ویروس مسری سیستم بهداشت جهانی را با چالش های جدی مواجه کرده است، به کاهش هزینه های مرتبط با ارتباطات سنتی (حضور فیزیکی) کمک می کند، بلکه در سطوح پیشرفته  آن نیز به افزایش کارایی منجر می شود.

حتی بدون پرداختن به ادبیات موجود در خصوص تأثیر فناوریهای نوین اطلاعاتی و ارتباطی بر تعاملات درون و برون سازمانی، فقط کافی است نگاهی به تجربه شخصی خود بیندازیم تا متوجه شویم بسیاری از امور در زندگی روزمره تنها از طریق تلفن، ایمیل و حتی پیام رسانه ها و چت آنلاین قابل انجام است.

کاهش رفت و آمدهای غیرضروری با پاسخ به تلفن

با روی آوردن به فرهنگ استفاده از تلفن، ایمیل، پیام رسانها و چت آنلاین می توان بخشی از رفت و آمدهای غیرضروری را که سهمی در آلودگی هوا، ترافیک سنگین و غیره دارند، کاهش داد و زمینه را برای استفاده از ظرفیت های بیشتری که در حوزه فناوریهای نوین وجود دارند، آماده ساخت.

اینترنت و فناوریهای نوینی که به واسطۀ آن به وجود آمده اند، در حال تغییر تعاملات افراد ارائه دهنده خدمات گوناگون هستند. تلفن که زمانی توانسته بود، هزینه های سنگین ارتباطات را از دوش افراد، سازمان ها و کشورها بر دارد، امروز در مقایسه با فناوریهای رایگانی که از طریق اینترنت ارائه می شود، گران محسوب می شود و سازمان های به سمت استفاده از سیستم چت آنلاین و یا پیام رسانها حرکت می کند.

اما با وجود این گرانی در خصوص تلفن، استفاده از این ابزار ارتباطی برای افرادی که باید چندین ساعت از وقت خود را صرف کنند و بر حجم ترافیک، آلودگی هوا و سایر مسائل مرتبط با این رفت و آمد بیفزایند، همچنان یک وسیله ارزان و کارگشا محسوب می شود. پس لطفاً، تلفن را پاسخ دهید؛ پیام رسانها، چت آنلاین و ایمیل پیشکش.

* استادیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن