سلامت اجتماعی

ضرورت آموزش مهارتهای ارتباطی در مراقبت از سالمندان

سلامت نامه – هر دو را در یک قبر گذاشتند. اگرچه پدرش را به دست خودش کشت، اما او را بیشتر از جانش دوست داشت. با اینکه از مرز سی سالگی عبور کرده بوده اما همچنان از ترس و نگرانی اینکه مبادا همسر آینده اش مانع از نگهداری او از پدرش شود و یا مشکلاتی در این مورد به وجود آورد، دست از ازدواج شسته بود و فکر عشق زمینی را از سرش بیرون کرده بود. او که تا سرحد عشق پدرش را دوست داشت در شرایطی قرار گرفت که هم او را کشت و هم به زندگی خود پایان داد.

هر یک از همسایگان این حادثه غمناک را به گونه ای تعریف می کردند. یک کلاغ چهل کلاغ هم می شد. داستان غم انگیزی بود که بسیاری را کنجکاو دلایل آن کرده بود و خانواده پسر جوان و پدر پیر در داغ عزیزانشان به سوگ نشسته بودند.

پسری که شاید هرگز فکر نکرده بود، روزی مادرش خواهد مرد و پدرش زمین گیر خواهد شد،  به این دلیل که سایر برادران و خواهران به دنبال زندگی خود رفته بودند،  هم باید از پدرش نگهداری می کرد، هم باید کار می کرد، و هم اینکه با مشکلات نگهداری از یک سالمند که علاوه بر عشق و دوستی نیازمند مهارتهایی است، دست و پنجه نرم می کرد. شاید اگر در این مدت الزامات نگهداری از سالمندان او را مجبور به دریافت مشاوره کرده بود، اکنون داستان زندگیشان در مسیر دیگری پیش می رفت.

جمعیت ایران به سمت پیر شدن می رود. به گفته وزیر بهداشت، در حال حاضر ۸.۳ درصد جمعیت کشور، سالمند تلقی می شوند که در آینده نزدیک این رقم به ۱۶ درصد و بعد از آن به ۲۸ درصد جمعیت خواهد رسید.

البته در آمار دیگری، عبدالرضا عزیزی رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اکنون آمار جمعیت بالای ۶۰ سال ایران به ۹.۴ درصد رسیده است، اظهار داشت: با توجه به این روند پیری جمعیت، پیش بینی می‌شود جمعیت سالمند ایران تا سال ۱۴۰۰ به ۱۰ درصد، سال ۱۴۲۵ به ۲۲ درصد و تا سال ۱۴۳۰ به بالای ۳۰ درصد، معادل ۲۷ میلیون نفر برسد، یعنی از هر سه نفر جمعیت کشور، یک نفر سالمند باشد.

سالمند به فردی اطلاق می شود که بیش از٦٠ تا ٦٥ سال سن داشته باشد و ممکن است به علت عوارض ناشی از افزایش سن و تغییرات فیزیولوژیک نیاز به حمایت، مراقبت و توانبخشی داشته باشند.

این نماینده مجلس با اشاره به کمبود متخصص طب سالمندی و اینکه هم اینک به بیش از ۲ هزار متخصص طب سالمندی در ایران نیاز است، افزود: نیاز است مشکلات سالمندان، پیش از درگیری با عوارض آن پیش بینی و چاره جویی شود چرا که پیشگیری بهتر از درمان است و با توجه به اینکه نگهداری از سالمندان روز به روز سخت تر می شود، باید به جامعه در این خصوص آموزش های لازم داده شود.

بخشی از چالش های سلامت سالمندان که در بسیاری از کشورهای جهان نیز با آن دست به گریبان هستند، درآمد ثابت این افراد و مشکلات مالی در رفع نیازهای آنان از قبیل مایحتاج ضروری زندگی، دارو و درمان، و هزینه مراقبت از آنها است، هزینه ای که بسیاری از خانوارها توان پرداخت آن را ندارند، و به ناچار مجبور به نگهداری سالمندان در خانه می شوند.

در ایران نیز که پیش بینی می شود در سه دهه آینده جمعیت سالمند آن به 27 میلیون نفر برسد، بحث مراقبت و نگهداری از سالمندان موضوع مهمی است که نیازمند ارائه آموزش های لازم است و بهترین راه برای انجام آن بهره گیری از ظرفیت های رسانه ای است.

با توجه به اینکه برای بسیاری از خانوارها، نگهداری از سالمندان اجتناب ناپذیر است، موفقیت رسانه ها در آموزش مؤثر می تواند با معرفی چالش های نگهداری و مراقبت از سالمندان، جمعیت جوان و نوجوانی را که ممکن است در آینده به عنوان مراقب به ایفای نقش بپردازند، را برای این هدف آماده سازد.

نگهداری از سالمندان در خانه نیازمند مهارتهایی است که نیاز به آموزش توسط متخصصان دارد. این آموزشها می تواند با کاهش هزینه های سلامت سالمندان که البته بودجه سنگینی را نیز بر نظام سلامت کشورهای مختلف تحمیل می کنند، در مقابله با چالشهای دوران سالمندان کمک کننده باشد.

ارائه آموزش های لازم به منظور مراقبت از سالمندان در کنار افزایش آگاهی در خصوص انجام غربالگری هایی که می تواند باعث تشخیص زودهنگام بیماریها و درمان آسان تر و کم هزینه تر آنها شود، نیز از دیگر اقداماتی است که از هم اکنون باید برای انجام آنها برنامه ریزی کرد.

اگرچه به نظر می رسد که سالمندان بیشتر در معرض بیماریهای گوناگون قرار دارند، اما تحقیقات نشان می دهند که بسیاری از این مشکلات نیز به دلیل کهولت سن نیست، و عواملی دیگر همچون سبک زندگی نامناسب، رژیم غذایی نامناسب، و عوامل ژنتیکی بیش از خود فرایند پیر شدن موجب بروز مشکلات سلامت می شود.

با توجه به اینکه در حال حاضر بر اساس آخرین آمار، 56 درصد سالمندان فعالیت فیزیکی کافی ندارند، برنامه ریزیهای مناسب و انجام تحقیقات لازم می تواند ، جامعه را بیش از پیش آماده مواجهه با پدیده سالمندی کند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن