رویدادها

کارگاه آموزشی ارتباطات علم برای پژوهشگران در پژوهشگاه علوم انسانی برگزار شد

کارگاه آموزشی ارتباطات علم برای پژوهشگران با حضور محمد السونباتی رمضان مشاور ارتباطات علم و روزنامه نگار آزاد در حوزۀ علم از بلژیک به همت پژوهشکده مطالعات فرهنگی و ارتباطات در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.

محمد السوبانتی رمضان مصری الاصل در ابتدای این کارگاره آموزشی در ارائه تعریفی از ارتباطات علم (Science Communication) ضمن بیان اینکه ارتباطات علم تعاریف زیادی دارد، گفت: ارتباط علم هنر ارتباط بین متخصصان و مخاطبان غیر متخصص  (Non-specialist audiences) با زبانی قابل فهم است.

وی با اشاره به اینکه ارتباط بین متخصصان و مخاطبان غیر متخصص نیز در ابتدا و در حدود چهار دهه پیش، ارتباطات یکطرفه بود و سپس جریان دو طرفه ارتباطات حاکم شد، تصریح کرد: مشارکت مردم در علم Public Engagement with Science در این دوران وارد مرحله تازه ای شد.

السونباتی در ادامه گفت: ما در عصر اقتصاد دانش بنیان زندگی می کنیم و کشورهای مختلف از جمله ژاپن، و بعدها سنگاپور و مالزی بودجه های قابل توجهی را به بخش تحقیق و توسعه دانش اختصاص داده و از آن در پیشرفت اقتصادی خود بهره برده اند.

این روزنامه نگار مصری الاصل ارتباطات علم را در شرایطی مؤثر دانست که به سه پرسش پاسخ مناسب داده شود. پاسخ به سئوال چه چیزی (What)، برای چه کسی (Who) و چگونه (How) محور ادامه سخنان وی بود.

ارتباطات علم به فهم موضوعات علمی در نزد جامعه کمک می کند

وی با اشاره به این ارتباطات علم به فهم موضوعات علمی در نزد جامعه کمک می کند در تشریح پاسخ به سئوال “چه چیزی” گفت: در این مرحله باید به نوع صورت بندی کردن پیام توجه خاصی داشت. اینکه چه مطلبی را باید آماده دریافت برای مخاطبان کرد.

السونباتی افزود: پیام باید به روش مناسبی ساخته و پرداخته شود تا بتوان آن را به مخاطب مورد نظر رساند. بدین منظور باید در ابتدا خلاصه ای (Summarize) از مطلب را ارائه نمود و سپس مطالب دارای اولویت (Prioritize)  را بیان کرد و پس از آن با تشریح سابقه مطلب  (illustration)و موضوعاتی که به درک آن کمک می کنند، به بخش پایانی رسید که در واقع چکیده ای مفید  (Encapsulate) در مورد اصل موضوع به مخاطب ارائه می شود.

ارتباطات علم

وی در ادامه در سئوال “برای چه کسی” خاطرنشان کرد که شناخت مخاطب، هدف، و مشارکت دادن مخاطب سه بخش این مرحله هستند و در بخش شناخت مخاطب باید به سه سئوال شامل اینکه مخاطبان چه کسانی هستند؟ چه چیزی نیاز دارند؟ و چرا به آن نیاز دارند؟ پاسخ داده شود.

توجه مردم به یک موضوع در ابتدا زیاد است

این مشاور ارتباطات علم در خصوص نحوۀ مشارکت دادن مخاطب گفت که باید مطالب را به گونه ای به مخاطب رساند که جذب موضوع شود. توجه مردم به یک موضوع در ابتدا زیاد است، سپس کم می شود و در پایان موضوع برای بار دیگر توجهات افزایش می یابد.

وی با اشاره به اینکه کم توجهی مرحله ای است که باید آن را تا حد ممکن کوتاه کرد، افزود: از طریق روشهایی همچون ارتباط دادن موضوعات به زندگی روزمره مردم، بکارگیری داستان ها، و استفاده از استعاره و تمثیل می توان توجه مخاطب را جذب نمود.

محمد السونباتی در تشریح چگونگی ایجاد ارتباطات به عنوان آخرین مرحله از افریند ارتباطات علم تصریح کرد که “رسانه” (Medium) و “ساختار” (Structure) در این مرحله از اهمیت شایانی برخوردارند. باید رسانه مناسب انتخاب نمود و به ظرفیت های انتقال پیام توجه شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن