افزایش آگاهی

کرونا ویروس و دستورالعمل هایی برای پیشگیری از ابتلا به آن

کرونا ویروس که بخش های مختلف جهان را تحت تأثیر قرار داده، در آمریکا نیز 53 نفر را بر اساس آخرین اطلاعات تا روز دوشنبه (5 اسفندماه) مبتلا کرد که 39 نفر از این تعداد مربوط به کشتی آمریکایی در ژاپن و آمریکایی های حاضر در ووهان چین هستند و 14 نفر دیگر نیز در کالیفرنیا، ایلینویز، ماساچوست، واشینگتن، آریزونا، و ویسکونسین گزراش شده اند.

کشتی دایموند پرنسس که سه هزار و 700 مسافر در خود جای داده است، بزرگ ترین تجمع مبتلایان به ویروس کرونا در خارج از چین به شمار می رود. این کشتی پس از آن قرنطینه شد که یکی از مسافرانش که در هنگ کنگ پیاده شده بود، مبتلا به ویروس کرونا تشخیص داده شد.

با توجه به شیوع کرونا ویروس در آمریکا، وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده آمریکا ( HHS ) دستورالعملی کامل برای مشکل کرونا ( COVID-19 ) آماده کرده و در ادارات و اماکن عمومی قرار داده که به نظر می رسد رعایت آنها می تواند در پیشگیری و کنترل این ویروس کمک کننده باشد.

برای آشنایی بیشتر با دستور العمل مقابله با کرونا ویروس، مفاد آن در زیر بیان شده اند

  1.  تحت هیچ شرایطی و هیچ وقت دست خود را به صورت خود نزنید . ( چشم ، بینی و دهان خود را تحت هیچ شرایطی لمس نکنید ).
  2. دست هایتان را به صورت مرتب ( هر 1 ساعت یکبار ) با آب و صابون ( حداقل 20 ثانیه ) یا ضدعفونی کننده با الکل بالای 60 درصد ( بین 60 تا 95 درصد ) بشویید .
  3. به جز مواقع اجبار از خانه بیرون نروید .
  4. از دست دادن و روبوسی با دیگران پرهیز کنید.
  5. فاصله 1 متری با دیگران را رعایت کنید ( به خصوص افرادی که نشانه‌های مریضی از جمله سرفه یا تب دارند).
  6. در صورت سرفه یا عطسه کردن ، با آرنج خمیده (flexed-elbow) ( دست خود را خم کنید و آرنج را جلوی دهن بگذارید ) یا دستمال کاغذی ( که سریعا به سطل آشغال بسته میندازید ) را در مقابل دهن قرار دهید.
  7. در صورت خارج شدن از خانه و عدم دسترسی به مواد شوینده ، از محلول ضدعفونی کننده با الکل بالای 60 درصد ( بین 60 تا 95 درصد ) استفاده کنید .
  8. گوشی همراه خود را در خارج از خانه از جیب خود خارج نکنید ( مگر در شرایط اضطراری ).

دست خود را قبل ، در حین و بعد از تهیه غذا ، قبل از خوردن غذا و بعد از استفاده از توالت بشویید .( توجه: فراموش نکنید تحت هیچ شرایطی و در هیچ ساعت روز و در هیچ مکانی به صورت خود ( چشم ، بینی و دهان ) دست نزنید.

  • تمام سطوح پرتماس خانه و محل کار ( high-touch surfaces ) را هرروز با اسپری تمیزکننده بشویید . ( از جمله : پیشخوان ، رومیزی ، میز کار ، وسایل حمام و توالت ، تلفنها ، کیبورد، تبلت و میز کنار تخت ، دستگیره‌های درها )
  • اقدامات زیر در هنگام بازگشت به خانه بسیار بسیار حیاتی می‌باشد و باید گام به گام و با دقت رعایت شود :

الف) بعد از ورود به خانه بدون دست زدن به هیچ چیز و بدون برخورد یا نشستن در جایی ، مستقیما به دستشویی رفته و دست خود را  به طور کامل بشویید . ( در دستشویی را از قبل باز بگذارید ، در صورت باز نبودن در ، با دستمال کاغذی درب را باز کنید و سریعا دستمال را به سطل آشغال بسته ( closed bin ) بیندازید و بعد از پایان کار ، دستگیره را ضدعفونی کنید).

چین منشأ پیدایش کرونا ویروس

ب) تلفن همراه خود را ابتدا با دستمال مرطوب الکلی و سپس با محلول ضدعفونی الکل بالای 60 درصد به طور کامل ضدعفونی کرده و روی دستمالی بگذارید. ( در صورت استفاده از قاب محافظ ، قاب محافظ را خارج کرده و هر دوی گوشی و قاب محافظ را به طور کامل ضدعفونی کنید).

ج) لباس‌های بیرون خود را دربیاورید و در مکانی به دور از لباسهای منزل و دیگر وسایل خانه آویزان کنید .

د) مجدد به دستشویی رفته و دست خود را به طور کامل بشویید .

ه) در این مرحله می‌توانید لباس منزل خود را بپوشید .

اکنون محیط خانه شما امن می‌باشد و به شرط دست نزدن به صورتتان ، می توانید از گوشی همراه خود استفاده کنید .

بقیه بندهای این دستورالعمل در مورد پخت کامل گوشت، تخم مرغ و و . . . بود با توجه به فرهنگ ایرانی در خصوص پخت انواع غذاها چندان جای نگرانی ندارد و با پخت کامل این قبیل مواد غذایی می توان از سلامت آنها اطمینان حاصل نمود.

دقت کنید جزئیات بسیار مهم هستند و رعایت نکردن حتی یکی از جزئیات کوچک ، می‌تواند منجر به لطمه‌ای جبران ‌ناپذیر برای خودتان و اطرافیانتان شود.

کرونا ویروس از ماه دسامبر سال 2019 در استان ووهان چین شیوع یافت و تا روز 27 فوریه سال 2020، 82 هزار و 767 نفر در چین و 50 کشور دیگر را مبتلا کرده است که از این تعداد حال هشت هزار و 469 نفر وخیم گزارش شده است. همچنین تاکنون دو هزار و 814 مرگ مرتبط با این ویروس گزارش شده که 70 نفر از آنها بیرون از چین جان خود را از دست داده اند. بر اساس گزارش های مختلف تاکنون بیش از 32 هزار نفر از کرونا ویروس بهبود یافته اند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن