زندگی سالم

کیفیت زندگی خود را با حذف عوامل استرس‌زا ارتقاء دهید

کیفیت زندگی از جمله مسائل مورد توجه عموم افراد است که تحت تأثیرا فشار روانی ناشی از محیط مختلف قرار می گیرد و به نحوی کیفیت مورد نظر را با مشکل مواجه می سازد. برخی از متخصصان این حوزه بر این باور هستند که حذف عوامل استرس زا ضمن کاهش مشکلات روحی و روانی، سبب افزایش سطح کیفیت و سلامت سبک زندگی افراد خواهد شد.

به گزارش سلامت نامه به نقل از ایرنا، یک روانشناس بالینی روز سه شنبه درمورد کاهش اختلال استرس و اضطراب در میان خانواده ها اظهار داشت: سبک زندگی سالم به فرد یا افراد کمک می کند تا آنچه را که دیگران در زمان حیات انجام می دهند، برای خود درک کنند و به عمل درآورند.

ارسیا تقوا بیان کرد: تغذیه مناسب، اوقات فراغت خوب، ویژگی های شخصیتی، تاب آوری، قوام یافتگی شخصیتی، خودکنترلی و اعتماد به نفس، احساس کارآمدی، آموزش تحصیلی و آموزش های غیرمستقیم،‌ از جمله عوامل موثر در سالم زیستن به دور از هرگونه تنش است.

آموزش مهارت های زندگی بر کیفیت زندگی افراد اثر می گذارد

وی با بیان اینکه یکی از مهم ترین بحث های علم روانشناسی، تحلیل روانشناسی شخصیت و بررسی رشد و سلامتی انسان است،‌ ادامه داد: موضوع اصلی سالم زیستی، شناخت از خود و شناخت از جامعه است. همچنین تاکید بر فرایند آموزش به ویژه آموزش کسب مهارت های زندگی، از جمله مهمترین راهکار ارتقاء سالم زیستی سبک زندگی افراد یک جامعه است.

این روانشناس گفت: از جمله پیامدهای سالم زیستی می توان به سلامت روانی، آگاهی عاطفی و عزت نفس، پیشرفت تحصیلی و انتخاب های خردمندانه اشاره کرد و در مقابل از نارضایتی های اجتماعی، ابهام در اشتغال،‌ بی انگیزگی تحصیلی،‌ فشارهای اجتماعی،‌ پیروی از مد،‌ رفتار ناسالم اطرافیان و محله سکونت،‌ به عنوان عوامل مداخله گر محیطی در سلامت روان افراد جامعه نام برد.

تقوا با بیان اینکه مولفه های زمینه سلامت روان جامعه را می توان حمایت عاطفی، حمایت خانواده و دوستان، حمایت اجتماعی، پایگاه و جایگاه اجتماعی – اقتصادی، احساس ثبات اقتصادی و احساس منزلت اجتماعی عنوان کرد، افزود: سلامت شخصیت انسان مقدمه ای برای سبک زندگی سالم است و از سویی در موارد مختلف، سکینه، آرامش و اطمینان و نداشتن اندوه و بیم، عناصر لازم برای سلامت روانی افراد در زندگی های مختلف قلمداد می شود.

با کنترل استرس می توان به زندگی با نشاط دست یافت

این روانشناس گفت: برای دستیابی به سلامت روان، اولین نیاز روانشناختی توجه به برقراری تعادل بین جسم و روان است و اگرچه نمی توان، جسم و روان را از هم تفکیک کرد اما برای توجه دقیق تر، می توان آنها را از لحاظ نظری جدا ساخت. برای نمونه وقتی آنفلوانزا باعث مشکلات جسمانی برای فرد می شود و بیمار را کم حوصله،‌ عصبی و کم انرژی می سازد به همان میزان مشکلات روانشناختی نیز برای آن بوجود می آورد.

وی با بیان اینکه برخی مسائل روانشناختی در مشکلات جسمانی نقش زیادی بازی می کنند، اذعان کرد: استرس به عنوان یک اختلال به دنبال خود در بسیاری از افراد مشکلات جسمانی بوجود می آورد که با کنترل آن در نتیجه نه تنها می توان جسم سالم داشت بلکه به داشتن روانی سالم و زندگی بانشاط و مفرح کمک شایانی کرد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن