گردشگری سلامت

مهندسی کارآمد گردشگری پزشکی سنگ بنای تحقق چشم اندازها / نگاهی به تجربه جنوب شرق آسیا – داود مهرابی

سلامت نامه – اهمیت روز افزون صنعت گردشگری پزشکی، مهندسی کارآمد این صنعت را که می تواند سنگ بنایی برای تحقق اهداف سند چشم انداز ایران ۱۴۰۴ در بخش گردشگری باشد، مورد تاکید قرار می دهد.

گردشگری پزشکی چهارمین صنعت درآمدزای جهان است و با توجه به جایگاه آن در تولید ناخالص داخلی دولت ها، توجه به این صنعت روز به روز در حال افزایش است.

طبق سند چشم انداز ۲۰ ساله، ایران باید در زمینه گردشگری پزشکی در منطقه در جایگاه نخست قرار گیرد و به مرکز رفع نیازهای سلامت و درمانی منطقه تبدیل شده و رقم فعلی حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار گردشگر سلامت که وارد ایران می شوند را تا سال ۱۴۰۴ به ۲۰ میلیون گردشگر بین المللی برساند و از این طریق ۱۵ میلیارد دلار درآمد ارزی کسب کند.

گردشگران پزشکی که به دنبال استفاده از خدمات درمانی یا سایر خدمات مرتبط با حوزه پزشکی هستند دلایل مختلفی برای سفرهای خود دارند. مقایسه هزینه های درمانی کشورهای پیشرفته همچون آمریکا با کشورهای نه چندان پیشرفته نشان می دهد که این هزینه ها در برخی کشورها به مراتب ارزان است، به گونه ای که این تفاوت می تواند تا ۱۰ برابر باشد. به عنوان مثال، یک عمل جراحی باز خون رسانی قلب که به آن عمل ‘بای پس’ (دور زننده) نیز گفته می شود، در آمریکا ۱۳۰ هزار دلار است در حالی که همین عمل در هند حدود ۱۰ هزار دلار هزینه دارد.

طولانی بودن دوره انتظار درمان بر اساس نظام مراقبت سلامت برخی کشورها و نبود توان مالی برای پرداخت هزینه بخش خصوصی در کشورهای با درآمد بالا باعث شده که شهروندان اینگونه کشورها جهت درمان خود راهی کشورها کمتر توسعه یافته شوند.

براساس سند چشم انداز ایران ۱۴۰۴ پیش بینی می شود سالیانه بیش از ۴۰ میلیون گردشگر داخلی و ۲۰ میلیون گردشگر خارجی از نقاط مختلف ایران دیدن کنند. با توجه به اینکه درصدی از گردشگران همه کشورها با هدف گردشگری پزشکی اقدام به سفر می کنند، فرصت های بی نظیری برای کسب درآمد اقتصادی با توجه به صنعت گردشگری پزشکی شکل می گیرد.

پایین بودن هزینه ها در ایران و کیفیت بالای خدمات، آب و هوای چهار فصل، جاذبه های گردشگری، تاریخی، فرهنگی و مذهبی و وجود مراکز درمانی مدرن به همراه متخصصان زبده که برخی از آنها در رده برترین های پزشکی منطقه و جهان قرار دارند از جمله عواملی هستند که می تواند پس از رفع چالش های این حوزه، اهداف سند چشم انداز ایران ۱۴۰۴ را محقق کنند.

اگرچه چالش های عمده ای در مسیر دستیابی به این اهداف وجود دارد اما ارتقای نام ایران به عنوان یک مقصد گردشگری پزشکی معتبر و ارزان قمیت و حمایت از فعالان گردشگی پزشکی از جمله نخستین گام هایی هستند که می تواند ایران را رده برترین مقصدهای گردشگری پزشکی منطقه و جهان قرار دهد.

علاوه بر هزینه درمان که از عوامل مهم مورد نظر گردشگران پزشکی محسوب می شود، آب درمانی، لجن درمانی، نمک درمانی و طب سنتی فرصت های دیگری هستند که می توانند در جذب میلیون ها گردشگر پزشکی به ایران نقش داشته باشند.

حضور در این بازار رقابتی تنها با رفع چالش های موجود و تکیه بر ظرفیت های گردشگری و پزشکی تضمین نمی شود، بلکه آگاهی از آخرین تحولات کشورهای رقیب و به روز کردن اطلاعات به ویژه در حوزه فناوری های نوین، تسهیل قوانین گردشگری از قبیل محل اقامت، صدور روادید به ویژه برای بیماران خارجی و ارائه مشوق های مالی برای فعالان این حوزه نیز از الزامات ضروری محسوب می شوند.

نگاهی به آمار گردشگرن پزشکی سایر کشورهای مطرح نشان می دهد که در حال حاضر بیش از دو میلیون گردشگر خارجی با هدف پزشکی به تایلند تایلند سفر می کنند و درآمد این کشور از صنعت گردشگری پزشکی سالیانه حدود سه میلیارد دلار است. سنگاپور نیز سالیانه میزبان حدود یک میلیون گردشگر پزشکی است.

در سال های اخیر گردشگری پزشکی در کشورهای مالزی، فیلیپین و هند نیز رشد دو رقمی داشته و ژاپن و چین در تلاش برای رقابت با این کشور ها هستند.

کشورهای مالزی، سنگاپور، فیلیپین و تایلند در حوزه جنوب شرق آسیا که از نظر آب و هوایی در تمام طول سال دارای آب و هوای گرم و مرطوب هستند، با تبلیغات و ارائه شعارهای تبلیغاتی و معرفی خود به عنوان یک نام تجاری، موفق به جذب شمار قابل توجهی گردشگر از نقاط مختلف جهان شده اند.

به عنوان مثال مالزی که با شعار ‘مالزی، آسیای واقعی’ در زمینه گردشگری موفق عمل کرده است اکنون درصدد است با تبلیغات گسترده، گوی سبقت را در عرصه گردشگری پزشکی از کشورهای همچون تایلند و سنگاپور که از نظر گردشگری پزشکی با تجربه تر از مالزی هستند، برباید.

آخرین آمار گردشگری پزشکی در مالزی نشان می دهد شمار گردشگرانی که در این کشور خواستار استفاده از مراقبت های بهداشتی بوده اند در پنج سال گذشته دو برابر شده، به طوری که در سال ۲۰۱۴ شمار این افراد به ۸۸۲ هزار نفر رسیده است.

بر اساس آخرین آمار ارائه شده بیشتر گردشگران پزشکی مالزی از کشورهای اندونزی (۷۵ درصد)، کشورهای اروپایی (سه درصد)، ژاپن (سه درصد)، سنگاپور (یک درصد) و کشورهای خاورمیانه (یک درصد) هستند.

مقایسه ای بین ایران و مالزی نشان می دهد که ارزان بودن خدمات پزشکی ایران در مقایسه با این کشور و همچنین سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی در کنار وجود امکانات و جاذبه های گردشگری که در ایران وجود دارد، امکان پیشی گرفتن ایران از بسیاری کشورهای آسیایی را تقویت می کند.

مالزی که میزان درآمد خود را از ناحیه گردشگرانی که سال ۲۰۱۳ میلادی با هدف درمان به این کشور سفر کرده اند ۲۱۶ میلیون دلار اعلام کرده بود، اکنون درصدد است تا پایان سال ۲۰۲۰ این میزان را به ۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون رینگیت (دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار) برساند که جهت تحقق این هدف باید سالیانه آماده پذیرش یک میلیون و ۹۰۰ هزار بیمار خارجی باشد.

بر اساس برهی آمار، حدود یکهزار ایرانی برای گردشگری پزشکی به مراکز درمانی مالزی مراجعه کرده اند. البته در آمار مالزی باید هزاران ایرانی که برای تحصیل و یا کار در مالزی زندگی می کنند و به دلیل اقامت برای درمان به مراکز درمانی این کشور مراجعه می کنند را نیز لحاظ کرد.

اطلاعات نشان می دهد تلاش های کشورهایی همچون سنگاپور، تایلند، هند، ژاپن، کره، اندونزی، مالزی، فیلیپین و چین برای پذیرش گردشگر پزشکی به ثمر نشسته و اکنون هر کشوری که بتواند به مدد فناورهای نوین اطلاعاتی و ارتباطی، ظرفیت های درمانی و پزشکی خود را به درستی معرفی و زیرساخت های گردشگری استاندارد ایجاد کند، درصد قابل توجهی از درآمد ده ها میلیارد دلاری گردشگری پزشکی جهان را جذب می کند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن