دربارۀ ما

به رغم پیشرفت های قابل توجه در زمینه سلامت عمومی و مراقبت های بهداشتی در عرصه جهانی به ویژه از اواخر قرن گذشته تاکنون، هنور مسیر طولانی برای دست یابی به جامعه ای سالم تر باقی مانده است. با وجود اینکه بخش قابل توجهی از بودجه سالیانه هر کشور به بخش سلامت تعلق می گیرد، همچنان مشکلات فراوانی در عرضه ارائه خدمات بهداشتی و کنترل بیماری های مختلف وجود دارند که مانع از تحقق اهداف دولت ها در تامین چشم انداز سلامت می شوند.

آمار نشان می دهد که وقوع نیمی از مرگ ها بر اثر عوامل و رفتاهاری اجتماعی نادرست اما قابل پیشگیری یا اصلاح، از جمله رژیم های نامناسب غذایی، استعمال دخانیات و ورزش نکردن رخ می دهد. در حالی که تشخیص به موقع بیماری می تواند میزان قابل توجهی از تلفات را کاهش دهد، اما تشخیص بسیاری بیماری ها اغلب دیرهنگام و زمانی که کنترل بیماری دشوار است، انجام می شود. از سوی دیگر، رعایت نکردن رفتارهای مرتبط به حفظ سلامت در بیمارانی که بیماری آنها به موقع تشخیص داده شده، از دیگر عوامل افزایش تلفات بیماری های گوناگون در نقاط مختلف جهان است.

تا پیش از گسترش فناورهای نوین اطلاعاتی، فرایند درمان بین بیمار و پزشک محدود بود. اما گسترش این نوع فناوری ها، مخاطبان را با سیل حجیم اطلاعات مرتبط به سلامت مواجهه کرده است که میزان صحت این اطلاعات می تواند سلامتی افراد را تحت تأثیر قرار دهد. رسانه های نوین می توانند آگاهی افراد نسبت به بیماری هایی که در خطر ابتلا به آن قرار دارند را افزایش دهند و با معرفی علائم بیماری باعث تشخیص زودهنگام و در نتیجه درمان موثر بیماری شوند. ارتباط بین فردی (بین بیمار و پزشک)، صحت اطلاعات بهداشتی موجود در فضای آنلاین، استفاده از فناوری های نوین ارتباطی برای بهبود سلامت عمومی افراد جامعه، سلامت الکترونيک، کمپین های مرتبط با سلامت، روزنامه نگاری سلامت و غیره از دیگر مباحثی هستند که در سال های اخیر ارتباط آنها با سلامت بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. در مجموع، ارتباطات نوین به دنبال استفاده از راهکاری مؤثر است تا با استفاده از امکانی که همانند آن در گذشته وجود نداشته است، افراد را نسبت به افزایش سلامتی و عواملی که سلامت آنها را تهدید می کند آگاه نماید.

رسانه ها می توانند نقش مهمی در یافتن روش مناسبی جهت انتقال اطلاعات به منظور مقابله با خطرات حوزه سلامت و نوع برخورد با آنها پس از ابتلا به بیماری فراهم سازند. هر چند که رسانه ها به تنهایی نمی تواند راه مقابله با تهدیدات حوزه سلامت باشد، اما نقش قابل توجه رسانه ها در حوزه سلامت جامعه باعث شکل گیری فرصت های جدید شده که همچنان از ظرفیت ها واقعی آنها استفاده نشده است.

در واقع، بهره گیری از ظرفیت های رسانه ای به منظور بهبود سلامت فرد و اجتماعی، زیر مجموع ای از رشته ای جدید با عنوان ارتباطات سلامت است در برخی از دانشگاه های جهان تدریس می شود و همچنین توجه روز افزون محققان به این حوزه بین رشته ای افزایش یافته است.  

ارائه تعریف دقیقی از ارتباطات سلامت نیازمند تعریف جداگانه مفاهیم “سلامت” و “ارتباطات” است. سلامت از دیدگاه سازمان بهداشت جهانی به عنوان “حالت کامل تندرستی فیزیکی، روانی و اجتماعی ” تعریف شده است. سازمان بهداشت جهانی، سلامت و بیماری را یک فرایند پویا معرفی می کند که به صورت مداوم در حال تغییر است. بر این اساس، سلامت علاوه بر جنبه فیزیکی و روانی شامل جنبه های دیگر از جمله کیفیت زندگی افراد نیز می شود. پویایی مفهوم سلامت و دربرگیری جنبه هایی از قبیل کیفیت زندگی باعث شده است تا ارائه تعریف دقیقی از سلامت همواره با چالش های متعددی مواجه باشد.

همان طور که در تعریف سلامت، چالش هایی وجود دارد، تعریف ارتباطات نیز با چالش هایی روبرو است. در اغلب تعاریف ارائه شده از ارتباطات مفاهیم فرستنده، گیرنده، پیام و رسانه وجود دارند. حال آنکه ارسال چند پیام به طور همزمان از طریق کانال های کلامی و غیرکلامی، تعامل متقابل فرستنده و گیرنده و عوامل اختلال فیزیکی و روانی از جمله مسائلی هستند که تعریف ارتباطات را با مشکل مواجه می کنند. دانشجویان و اساتید ارتباطات بر این امر واقف هستند که دروس ارتباطات هر کدام به یک جنبه از ارتباطات می پردازند. ارتباطات به لحاظ وسعت زمینه های مورد مطالعه از دیدگاه های مختلفی از قبیل ارتباطات بین فردی، ارتباطات جمعی و ارتباطات فرهنگی و غیره هر کدام حوزه خاصی را مورد مطالعه قرار می دهند.

ارتباطات سلامت فارغ از چالش هایی که در تعریف این مفاهیم وجود دارد، امروزه به عنوان رشته   ای دانشگاهی مورد توجه محققان و علاقه مندان این حوزه قرار گرفته است و در دانشگاه های غربی در سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تدریس می شود. در واقع، ارتباطات سلامت ماهیتی میان رشته ای دارد و بستر آن شکل گیری رابطه بین علوم ارتباطات، به عنوان حوزه ای که پیشرفت های پرسرعت به تحول و تکامل هر چه بهتر آن منجر شده، با علوم پزشکی است. از اینرو، تارنمای “سلامت نامه” قصد دارد با بهره گیری از فناوری های نوین و با تکیه بر اصول ارتباطات، حلقه ارتباط بین علوم پزشکی با عموم مردم باشد، تا بدین وسیله ضمن افزایش آگاهی نسبت به بیماری ها، اقدامات ضروری در مواجهه احتمالی با بیماری های گوناگون را به مخاطبان آموزش دهد.

مرامنامه و خط مشی تارنمای سلامت نامه

  • سلامت نامه یک تارنمای تخصصی در حوزه ارتباطات سلامت است  که رسالت اصلی خود را ارتقا سواد سلامت با هدف کاهش “سطح خطر ناشی از تهدید کننده های سلامت” می داند.
  • سواد سلامت عبارت است از: “توانایی بهره مندی و تحلیل اطلاعات و خدمات سلامت مورد نیاز به منظور تصمیم گیری و انتخاب آگاهانه در مورد فرصت های سلامت و مراقبت از خود”
  • افزایش آگاهی از بیماری های مهم از قبیل بیماری های قلبی عروقی، سرطان ها، دیابت و اعتیاد
  • استفاده از فناوری های نوین اطلاعات و ارتباطات به منظور ارتقاء برنامه های سلامت 
  • سلامت نامه تارنمایی مستقل، قائل به رعایت اصل آزادی بیان و جریان آزاد اطلاعات ، رعایت مالکیت معنوی، احترام به حقوق مادی و معنوی اشخاص حقیقی و حقوقی
  • “سلامت نامه” درصدد ایجاد ارتباطی موثر بین متخصصان حوزه سلامت و عموم مردم با هدف افزایش آگاهی و کمک به بهبود سلامت افراد جامعه است. هدف از اطلاعات ارائه شده افزایش آگاهی است و مشاهده این مطالب ضرورت مراجعه به پزشک را رفع نمی کند.
  • “سلامت نامه” در راستای تحقق اهداف خود جهت افزایش آگاهی عمومی نسبت به موضوعات حوزه سلامت، همه تلاش خود را به کار می گیرد تا به زبانی ساده صحیح ترین و قابل اعتمادترین محتوا را  ارائه کند. از اینرو همواره از دیدگاه ها و نظرات کارشناسان، به ویژه متخصصان حوزه سلامت، در بهتر شدن مطالب ارائه شده، استقبال می کند.
  • سلامت نامه آگاهی از شرایط بیماری های مختلف و چالش هایی که به هر صورت با سلامت افراد جامعه مرتبط است را حق عموم مردم می داند و در تلاش است تا با افزایش سطح آگاهی مردم نسبت به بیماری های گوناگون شرایط جامعه ای سالم تر را فراهم سازد. با توجه به تخصصی بودن تارنمای سلامت نامه و با هدف احترام به صاحبان افکار و عقاید، استفاده از مطالب مندرج در این تارنما تنها با ذکر منبع و مشخصات نویسنده هر مطلب مجاز است.
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن